Nadeszła pora na spróbowanie tegorocznej apulijskiej oliwy, zbór oliwek rozpoczął się troszkę wcześniej w tym roku, dlatego już teraz w listopadzie jest ona już gotowa do spróbowania .
Apulia to region który przoduje w rodukcji oliwy zarówno pod względem ilości jak i jakości. Dlatego nazywana jest złotem Apulii. W 2016 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Bari wsparta przez AIRC Włoskie Towarzystwo badań nad Rakiem z Mediolanu, dowiodła, że im oliwa jest bogatsza w polifenole tym ma większe działanie przeciwzapalne oraz preciw rakowe. Dowiedziono również ,że oliwa, oliwie nierówna. Badania zostały przeprowadzone na dwóch rodzimych apulijskich odmianach Peranzana i Coratina. Charakteryzują si ę one gorzkawym i lekko pikantnym smakiem. I to właśnie taka pikantna, drapiąca w gardle oliwa, jest najlepszą jakościowo. Tak więc nie żałujcie sobie oliwy i zastąpcie wszelkie suplementy apteczne, chleba z oliwą i solą lub z dodatkiem pomidora. Powstanie wtedy typowa apulijska przekąska, prosta i zdrowa.
A kiedy powinno się zbierać oliwki?
Najlepszym momentem jest ten kiedy oliwka zaczyna zmieniać kolor z zielonego na czarny z lekkim odcieniem fioletu. Wtedy właśnie znajduje się w niej najwięcej polifenoli. Wytłoczona, najlepiej na zimno oliwa musi jeszcze postać około miesiąca i wtedy nadaje się do spożycia. Możę być filtrowana lub nie, w zależności od upodobania. Należy jednak pamiętać o właściwym jej przechowywaniu. Najlepiej z dala od światła i raczej w chłodnym miejscu. Jeżeli posiadacie większą ilość to najlepiej jest ją przechowywać w piwnicy lub garażu w zaciemnionych butelkach. Taka oliwa zachowuje swoje właściwości nawet do dwóch lat. Niestety w sprzedaży jest bardzo dużo oliwy o kiepskiej jakości. Może być to oliwa włoska mieszana z hiszpańską (uważana jest za gorszą gatunkowo) lub też oliwa mieszana ze starą oliwą z przed kilku lat. Rozpoznać dobrą oliwę nie jest łatwo. We Włoszech istnieje zawód degustatora oliwy, osoba która profesjonalnie potrafi określić jakość danego produktu. Cena oliwy zależy wtedy właśnie od jej jakości jeżeli jest do tego z certyfikatem degustatora, cena wtedy rośnie.
Apulia Taste of Italy proponuje wizyty w tłoczniach i gospodarstwach produkcji tego apulijskiego złota, w których również wy możecie zobaczyć jak przebiega profesjonalna degustacja oraz poznać cały proces produkcji od uprawy po butelkowanie. Zapraszamy do kontaktu z nami.