Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte San't Angelo znajduje się 20 km od San Giovanni Rotondo. Zabytek wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na jego historyczną wagę jako siedziba kultu Longobardów. Na śianach widnieją do dziś symbole z epoki Longobardów i bizantyjskiej.
Usytuowane jest na wysokośi 856 metrów n.p.m. Jego początki sięgają przełomu V i VI stulecia, kiedy to Michał Archanioł objawił się trzy razy biskupowi Siponto Lorenzo Maiorano. Kolejne czwarte objawienie miało miejsce w roku 1656, kiedy biskup Alfonso Pulcinelli udał się do groty aby pomodlić się za mieszkańców okolicy. Panowała wtedy zaraza dżumy, Michał Archanioł kazał rozdać mieszkańcom kamienie z groty z wyrytym krzyżem i inicjałami Archanioła Michała. "SMA". Wtedy to, w nie wyjaśniony sposób całe miasto uratowało się od zarazy.
Do sanktuarium Michała Archanioła przez wieki pielgrzymowali liczni władcy oraz święci i błogosławieni, w tym również św. o. Pio oraz św. Franciszek z Asyżu. Ten drugi, przybył do sanktuarium Michała Archanioła, by uzyskać odpust zupełny, jednak kiedy stanął u progu groty poczuł, że jest to miejsce w tak szczególny sposób uświęcone, że nie jest on godzien wejść do jego wnętrza. Uklęknął więc na progu, ucałował skałę i wyrył w niej ,,tau” (w języku biblijnym litera ta była symbolem zbawienia). Dziś jej kopia znajduje się w dolnej części bocznego ołtarza poświęconego św. Franciszkowi i św. Łucji. Michałowi Archaniołowi powierzył się także Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1954, 1976 oraz 1987 roku.
8 maja obchodzone są uroczystości odpustowe, jest to data związana z rocznicą objawień oraz 29 września, który według tradycji ma upamiętniać poświęcenie sanktuarium ku czci Michała Archanioła. W tych dniach wszyscy mieszkańcy uczestniczą w mszy i procesji niosąc święte kamienie z groty Archanioła Michała.
Żeby dotrzeć do sanktuarium i zobaczyć figurę Michała Archanioła w głównym ołtarzu trzeba pokonać wiele stopni prowadzących w głąb góry. Każdy kto wchodzi do groty odnosi to samo wrażenie, że jest to wyjątkowe miejsce. Posąg ma 130 centymetrów wysokości i wykonany został z białego marmuru przez Andrzeja Contucciego. Michał Archanioł przedstawiony jest na nim jako wojownik w stroju legionisty rzymskiego, zaś pod jego stopami leży pokonany Szatan, ukazany pod postacią potwora o twarzy małpy i z ogonem węża. Pod posągiem znajduje się antyczny kamienny ołtarz na którym widnieje odcisk stopy, który przypisuje się Archaniołowi Michałowi znak o opiece jaką osobiście sprawuje nad tą świątynią co zresztą przytacza historyczne dzieło "Liber de apparitione sancti Michaelis in Monte Gargano".
Opiekunami sanktuarium są Bracia Michalici ze Zgromadzenia Michała Archanioła założonego w Polsce przez błogosławionego Bronisława Markiewicza. Obecnym rektorem jest ks. Władysław Suchy powołany jeszcze przez Jana Pawła II.