Zamek zbudowany został w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Uznawany jest on za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i w 1996 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, za swoje perfekcyjne formy oraz harmonijne połączenie elementów kulturalnych północnej europy, świata muzułmańskiego i architektury klasycznej.
Castel del Monte został zbudowany na planie ośmokąta foremnego. Na każdym z dwóch pięter znajduje się 8 przechodnich pomieszczeń, rozmieszczonych wokół niewielkiego oktagonalnego dziedzińca. Na zewnątrz budowli, w każdym narożu znajduje się wieża (w trzech z nich znajdują się kręcone schody prowadzące na górę). Oktagon (ośmiokąt) jest uważany za symbol łączący kwadrat (symbol ziemi) i okrąg (symbol nieba). Fryderyk II, który znany był z licznych podróży, wzorował się, prawdopodobnie na muzułmańskiej Kopule na Skale w Jerozolimie,(Qubbat al-Sakhra), kaplicy pałacowej w katedrze akwizgrańskiej gdzie był koronowany na króla lub też bazylice św. Witalisa w Rawennie.
Zamek zmieniał swoich właścicieli i z upływem czasu popadał w ruinę aż w 1876 roku został odkupiony przez Państwo włoskie za symboliczną sumę 25.000 lirów. Castel del Monte to jeden z najbardziej zagadkowych zamków we Włoszech a być może i na świecie. Historycy są w zakłoptaniu bo niewiadomo, czemu miał służyć. Nie był on twierdzą obronną, gdyż nie posiadał żadnych umocnień, nie był otoczony fosą i nie posiadał mostu zwodzonego. Dodatkowo, co ciekawe Fryderyk nigdy nie przybył na zamek, gdyż zmarł przed jego ukończeniem. Istnieją przypuszczenia, że był myśliwską siedzibą rodziny królewskiej. Chociaż i to przypuszczenie jest podważane, gdyż na zamku nie było stajni ani innych pomieszczeń typowych dla ówczesnych rezydencji myśliwskich. Był również bardzo rzadko wykorzystywany przez rodzinę Fryderyka, z zapisków wynika, że zorganizowano w nim tylko ślub córki naturalnej Fryderyka, Violante.
Z tego względu powstało wiele różnych teori mistycznych związanych z zamkiem i wartych przytoczenia:
1. Skoro nie miał umocnień typowych dla twierdz obronnych to nie był zamkiem tylko jakąś tajemniczą budowlą.
2. Aby dostać się na wieżę należy pokonać schody kręcone w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Odwrotnie niż w tradycyjnie budowanych zamkach.
3. Jest perfekcyjnym ośmiokątem, forma używana przez Templariuszy.
4. Zamek postał w połowie drogi między katedrą Chartres (zbudowaną na życzenie Templariuszy) a Jerozolimą i Świątynią Salomona.
5. Na jednej ze ścian widnieje kryptogram, którego nikt nie jest w stannie rozszyfrować.
6. Często w niektórych pomieszczeniach zamku przestają działać telefony i aparaty fotograficzne.
7. Zamek został zbudowany aby strzec Świętego Grala.
Tak czy inaczej, wierzyć czy nie, zamek jest symbolem Apulii, jest wart zwiedzenia. Użyjcie wyobraźnii, i udając rodzinę królewską przenieście się w czasy średniowiecza.