Zamek znajduje się na północ od Bari, w połowie drogi do Foggii w małym misteczku o nazwie Barletta. Prawdopodobnie został zbudowany przez Normanów na początku XI wieku a następnie przebudowany w XIII przez Fryderyka II Hohensaufa i dzięki niemu z typowo obronnej kostrukcji stał się prawdziwą średniowieczną rezydencją królewską. To tutaj Fryderyk II ogłosił VI wyprawę Krzyżową, która mała miejsce w 1228-29 roku. Była to jedyna krucjata zakończona pokojem nazwana później bezkrwawą.
Zamek przechodził w ręce różnych dynastii najpierw Andegawenów a później Aragonów. W XVI w. Karol IV Andegaweński rozbudował zamek i w takiej formie dotrwał do dnia dzisiejszego.
Pod koniec panowania Aragonów Barletta przeszła do historii jako miejsce pojedynku między rycerzami włoskimi i francuskimi. Trwała wtedy II wojna włoska z Ludwikiem XII francuskim, zwana wojną o Neapol. Pojedynek z Barletty (La Disfida di Barletta) jest uważany dla znawców historii i miłośników słynnych historycznych pojedynków w Europie za starcie godne uwagi. Warto przypomnieć, że jeszcze w średniowieczu zaczęła rozwijać się kultura pojedynku gdzie najważniejszą bronią był miecz. Oprócz pojedynków sądowych i honorowych rozwijały się również turnieje rycerskie a co za tym idzie kodeks rycerski, którego każdy szanujący się rycerz musiał przestrzegać. Zaczęły powstawać szkoły szermiernicze a sztuka walki szermierniczej w XVI stała się ona najważniejszym elementem wykształcenia szlacheckiego. Dodajmy również , że najwięcej szkół znajdowało się właśnie we Włoszech a włoscy fechmstrzowie byli najbardziej cenieni w Europie.
Pewnego wieczoru w winiarni nazwanej później “winiarnią pojedynku” , doszło do małej słownej potyczki między rycerzami francuskimi a hiszpańskimi (panowała wtedy w Apulii dynastia Aragońska). Francuski szlachcic Charles de Torgues twierdził , że włoscy szermierzy są nic nie wartymi tchórzami. Oburzył się na to hiszpan Íñigo López de Ayala, uznał, że to zniewaga i w obronie honoru włoskich rycerzy wyzwał francuzów na pojedynek. Starcie miało miejsce 13 lutego 1503 roku między 13 rycerzami włoskimi i 13 rycerzami francuskimi. Do pojedynku wezwano najlepszych włoskich szermieży wśród nich jednego z najlepszych, kapitana Ettore Fieramosca. Jak zakończył się pojedynek i jaki to miało wpływ na historię to już możecie przekonać się osobiście. Rok rocznie pod koniec lata urząd miasta Barletta organizuje inscenizację tego słynnego pojedynku. Przy okazji można wtedy spróbować ówczesnej renesansowej kuchni . W słynnej historycznej winiarni podawane są wtedy dania których dzisiaj już nie ma we włoskich jadłospisach.