Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Na zakończenie karnawału prawie w każdym mieście organizowane są parady karnawałowe. Bez wątpienia najsłyniejszym karnawałem we Włoszech i na świecie jest Karnawał w Wenecji, natomiast nie wiele osób wie, że najstarszym i najdłuższym karnawałem w całej Europie jest karnawał w Putignano.
Ulicami miasta przechodzi w rytm muzyki uroczysta parada, w której uczestniczą kolorowe pojazdy z wykonanymi z papieru satyrycznymi figurami oraz setki przebierańców. Wozy wykonane z papieru są swego rodzaju arcydziełami, z czego każdy przedstawia znane z telewizji postacie lub sceny z życia odzwierciedlające problemy społeczne, polityczne.
Podczas gdy Putignano charakteryzuje się różnorodnościa wozów charakterystyką karnawał w Manfredonii jest przede wszystkim parada dziecięca. W paradzie uczestniczą wszystkie szkoły Manfredonii i niesamowitym jest jak wielka jest wyobraźnia uczestników, możemy zobaczyć dzieci podzielone na grupy tematyczne śnieżynki, samochodziki, muszelki, i dużo, dużo innych.
Dodatkowym elementem w ostatnich latach jest dołączenie aspektu kulturalnego i gastronomicznego. Białe noce to nocne zwiedzanie muzeów i zabytków wraz z nieodłącznym południowym zwyczajem kultury gastronomicznej można wtedy spróbować lokalnych produktów i tradycyjnych apulijskich dań.