San Giovanni Rotondo znajduje się 30 km od Foggii na wzgórzu w sercu Gargano. Zakon Braci Mniejszych Kapucynów sprowadził się tutaj w 1540 roku a dzięki św. Ojcu Pio miasto stało się sławne na całym świecie.
Św. Ojciec Pio jest jednym z najpopularniejszych świętych w historiI Kościoła, dlatego jeżeli ktoś jeszcze go nie zna, nawet jeżeli jest osobą niewierzącą, to serdecznie namawiamy do przeczytania książki o jego życiu.
Francesco Forgione urodził się w Pietrelcinie 1887 roku w wieku 16 lat przyjął habit kapucyński i otrzymał imię Pio. W 1910 przyjął święcenia kapłańskie i zamieszkał W San Giovanni Rotondo gdzie spedził 52 lata. Ojciec Pio był charyzmatyczną osobą, przez całe życie toważyszyła mu aura cudowności. Uzdrowienia, stygmaty, zdolności przewidywawcze, pojawianie się w dwóch miejscach jednocześnie to wszystko sprawiło, że szybko stał się obiektem zainteresowania zarówno wierzących jak i naukowców. Jednak sam zawsze podkreślał: "uzdrawiać może tylko sam Bóg i Matka Boża a ja jestem tylko pośrednikiem Bożego działania". Stygmaty obecne były do końca życia i zagoiły się dopiero kilka dni przed jego śmiercią, natomiast cudowne uzdrowienia dokonywały się również po jego śmierci.
W 1948 roku z wizytą do San Giovanni Rotondo i do Ojca Pio, przyjechał młody Karol Wojtyła, spotkanie to wywarło na nim niesamowite wrażenie. Jak wynika z różnych dokumentów i wspomnień przewidział on pontyfikat i męczeństwo i Karola Wojtyły. Być może dlatego podczas rozmowy, ojciec Pio wyjawił Wojtyle sekret o jego najbardziej bolesnym stygmacie, znajdującym się na ramieniu. Stygmat ten był ukrywany przez świętego i został odkryty przez bliskie mu osoby dopiero po jego śmierci. Św. ojciec Pio zmarł 23 września 1968 roku. W 1999 roku został beatyfikowany i w 2002 kanonizowany właśnie przez Jana Paweła II.
Pamięć o Ojcu Pio jest wciąż żywa w okolicy. Przyjeżdzając do San Giovanni Rotondo będziecie zaskoczeni prostotą i zwyczajnością tego miejsca. I właśnie taki był Św. Ojciec Pio. Jedynym tylko miejscem na które nie trzeba oszczędzać, jak mówił, jest Świątynia Boga. I tak właśnie została zbudowana nowa bazylika nosząca jego imię.
23 września 2018 mija 50 lat od śmierci świętego. San Giovanni Rotondo już teraz przygotowywuje się na przyjęcie pielgrzymów z całego świata.
Co warto zobaczyć:
Kościół pierwotny,pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej, wraz z przylegającym do niego konwentem, w którym św. Ojciec Pio modlił się, odprawiał eucharystię i spowiadał. I to właśnie sakrament spowiedzi i pokuty najbardziej charakteryzowały jego działalność. W tym kościele 20 września 1918 roku otrzymał dar stygmatów Męki Pańskiej. Z czasem kościół nie był w stanie pomieśćić wszyskich wiernych, dlatego zaczęto odprawiać msze święte na placu przed kościołem.
Wchodząc do świątyni można zaobserwować sklepienie, gdzie znajdują się malowidła przedstawiające Maryję z Dzieciątkiem, św. Franciszka z Asyżu i Michała Archanioła oraz chór kościelny, miejsce gdzie otrzymał stygmaty. Ojciec Pio celebrował masze przy bocznym ołtarzu św. Franciszka i tam na lewo od wejścia znajduje się konfesjonał. Spowiadał w nim tylko kobiety, ponieważ mężczyźni ,według ówczestych zwyczajów, spowiadali się w zakrystii. Swiątynię Wieńczy niewielka dzwonnica, dzwon dedykowany jest Michałowi Archaniołowi i ozdobiony jego podobizną ze sceny walki z szatanem.
Do zwiedzania dostępna jest również cela świętego oraz miejsca w których przebywał podczas dnia, jak również jego rzeczy osobiste oraz niezliczona ilość listów od wiernych. W 1956 roku rozpoczęto rozbudowę kościoła a w 1959 dokonano konsekracji Bazyliki Matki Bożej Łaskawej. Kościół posiada trzy nawy, centralna, wyraźnie dominuje nad pozostałymi. W jej absydzie oświetlonej 32 oknami, nad głównym ołtarzem widnieje mozaika o powierzchni 120 m kwadratowych, przedstawiająca wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Jest ona dziełem Szkoły watykańskiej mozaików prof. Bedininiego. Mozaiki w nawach bocznych wykonali prof. Antonio Achilli i o. Ugolino da Belluno obydwaj również ze szkoły watykańskiej.
Coraz większy napływ wiernych spowodował, że również Bazylika stała się za mała dlatego. w 2004 roku odbyła się konsakracja Sanktuarium Świętego Pio z Pietrelciny. Sanktuarium zaprojektowane przez światowej sławy architekta Renzo Piano. Budowa trwała 10 lat i prawie w całosci została sfinansowana z dobrowolnych datków wiernych. Sanktuarium może pomieścić ok 7000 wiernych w środku oraz ok 30.000 na zewnątrz. Kościół jest podzielony na trzy częśći:sala liturgiczna, boczna kaplica adoracji i tabernakulum i zakrystia.
W części podziemnej kościoła umieszczony jest grób św. Ojca Pio.do którego dochodzi się długim korytarzem ozdobionym 54 mozaikami z życia Ojca Pio i św. Franciszka wykonanymi przez słoweńskiego jezuitę o. Marko Rupnika.
Ciekawostki architektoniczne: Bryła budynku ma stożkowato-spiralny kształt, kopuła kościoła rozciąga się w dół w kierunku dziedzińca przed kościołem. Technicznym założeniem przedwsięwzięcia było wykorzystanie miejscowego kamienia jako materiału budulcowego samej konstrukcji, jest to nowością pod względem architektonicznym i udało się to dzięki eksperymentalnym zabiegom technologicznym. W rezultacie kościół ma ponad 20 kamiennych łuków ułożonych promieniście na których wspiera się ogromny dach bydynku wykonany z miedzi. Budynek jest w stanie wytrzymać nawet silne trzęsienia ziemi, co zostało potwierdzone serią testów i badań .
Droga krzyżowa Via Crucis Niedaleko od klasztoru cignie się przez 800 metrów na zboczu góry monumentalna droga krzyżowa wykonana z granitu i brązu.
Muzeum figur woskowych -Museo delle cere. Muzeum przedstawia sceny z życia świętego Pio w porządku chronologicznym. Autorem figur jest Cristian Biasci.