Apulijskie tradycje -Wszystkich Świętych i Zaduszki
Apulia to region w którym Śwęto kościelne Wszystkich Świętych obchodzi się podobnie jak w Polsce. Msza oraz obecność na grobach bliskich jest najważniejszym momentem tych dni. I jak to bywa we Włoszech również to święto ma swój kulinarny zwyczaj.
Grano dei Morti, Cicci cotti czyli ziarno zmarłych
Ta tradycja wywodzi się aż z czasów Starożytnej Grecjii i prawdopodobnie dotarła do Apulii podczas wielkiej kolonizacji greckiej nazwaną Wielką Grecją lub Wielką Helladą. Kult zwiazany jest z mitologią grecką, Persefoną córką Zeusa i Demeter i żona Hadesa i władczynią świata podziemnego.
Pewnego dnia podczas zabawy na łące, Persefona próbowała zerwać piękny kwiat narcyza, wtedy to rozwarła się ziemia i pojawił się Hades na złotym rydwanie, uprowadzając ją do swego królestwa. Zrozpaczona Demeter przez dziewięć dni i nocy poszukiwała córki, aż w końcu poruszony jej cierpieniemHelios wyznał bogini prawdę. Rozzłoszczona Demeter opuściła Olimp i zabrała ziemi płodność. Zaniepokojony losem głodujących ludzi Zeus zgodził się zwrócić Demeter córkę, pod warunkiem, że podczas pobytu w podziemiach nic nie spożyła. Świadom podstępu Hades poczęstował Persefonę przed odejściem owocem granatu. Ostatecznie Zeus zadecydował, że Persefona sześć miesięcy będzie spędzała z matką, oraz sześć z mężem. Gdy Persefona powracała do matki, nastawała wiosna, gdy wracała pod ziemię, rozpoczynał się okres zimy.
W starożytności ziarno pszenicy symbolizowało zmarłych, syrop z winogron ich krew, orzechy ich kości a owoc granatu ich oczy. Dzisiaj danie to symbolizuje odnowę oraz dobrobyt.
Przygotowanie:
Ugotowane ziarno pszenicy należy wymieszać z owocami granatu, orzechami oraz czekoladą. Przed podaniem należy polaqć gęstym syropem z winogron.
SMACZNEGO